CEL PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Celem programu jest powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych wobec obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z epidemią.
- Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
OKRES REALIZACJI PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Okres realizacji programu pilotażowego ma obejmować dwa etapy:
- pierwszy etap to realizacja programu pilotażowego, czyli prowadzenie profilaktyki diagnostycznej. Ten etap ma zostać zrealizowany w okresie sześciu miesięcy, tj. rozpoczęcie od 1.07.2021 r. do 31.12.2021 r.;
- drugi etap stanowi ewaluację programu pilotażowego, której ma dokonać Fundusz w okresie trzech miesięcy od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego.
- Następnie Fundusz został zobowiązany do przekazania oceny wyników programu pilotażowego Ministrowi Zdrowia nie później niż w terminie do 31.03.2022 r.
DO KOGO SKIEROWANY JEST PROGRAM „PROFILAKTYKA 40 PLUS”?
- Programem pilotażowym objęci są pacjenci, którzy:
- w roku przeprowadzenia programu pilotażowego ukończą lub ukończyli 40 rok życia (uwzględniany jest rok urodzenia);
- nie korzystali ze świadczeń udzielanych w ramach tego programu pilotażowego;
- odpowiedzieli na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem infolinii lub za pośrednictwem internetowego konta pacjenta;
- posiadają czynniki ryzyka choroby układu krążenia – warunek wykonania badania kontrolnego profilu lipidowego;
- posiadają czynniki ryzyka cukrzycy – warunek wykonania badania stężenia glukozy we krwi;
- posiadają czynniki ryzyka raka jelita grubego – warunek wykonania badania krwi utajonej w kale.
REALIZACJA PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Świadczenia w programie pilotażowym udzielane są na podstawie e-skierowania.
- Aby otrzymać e – skierowanie pacjent loguje się na IKP i udziela odpowiedzi w Ankiecie 40 PLUS.
- Na podstawie udzielonych odpowiedzi system generuje zalecenia dotyczące stylu życia oraz wskazuje jakie badania profilaktyczne należy wykonać celem oceny stanu zdrowia.
- Na tym etapie pacjent ma możliwość wyrazić chęć uczestnictwa w programie profilaktycznym „Profilaktyka 40 PLUS” poprzez generację e-skierowania.
- W sytuacji baku dostępu do IKP, pacjent otrzymuje e-skierowanie za pośrednictwem infolinii DOM.
- Pacjent wybiera świadczeniodawcę realizującego program pilotażowy z listy umieszczonej na IKP lub poprzez w wyszukiwarkę „Gdzie Się Leczyć”.
- Do miejsca udzielania świadczeń pacjent jest zobowiązany dostarczyć materiał do badania, tj. mocz lub kał, o ile takie badanie zostało mu zlecone.
- Badania uporządkowano w pakietach:
- pakiet badań diagnostycznych dla kobiet;
- pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn;
- pakiet badań diagnostycznych wspólny.
- Świadczeniodawca wykonuje procedury diagnostyczne wchodzące w skład pakietu badań diagnostycznych wspólnych (obligatoryjnie wszystkie wymienione w rozporządzeniu) oraz przyjmuje/pobiera materiał do badań wskazanych w e-skierowaniu.
- Świadczeniodawca informację w zakresie wyników badań laboratoryjnych wraz z ich opisem umieszcza w Systemie Informacji Medycznej.
- Pacjent ma dostęp do wyników na Internetowym Koncie Pacjenta.
- W przypadku braku dostępu do IKP, otrzymuje wyniki od świadczeniodawcy, który zawarł umowę na udzielanie świadczeń w zakresie „Program profilaktyki 40 Plus” lub w placówce podstawowej opieki zdrowotnej, do której złożył deklarację wyboru.
WARUNKI ORGANIZACJI I REALIZACJI PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Realizatorem programu pilotażowego może być tylko świadczeniodawca, który spełnia łącznie dwie przesłanki.
- spełnia warunki organizacji i realizacji programu pilotażowego;
- złożył do Funduszu wniosek o zawarcie umowy o realizację programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.
- Warunki organizacji i realizacji programu pilotażowego:
- personel: lekarz lub felczer lub pielęgniarka;
- wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną:
- aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi,
- stetoskop,
- waga medyczna ze wzrostomierzem,
- taśma antropometryczna;
- punkt pobrań materiałów do badań;
- pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla pacjentów i osób towarzyszących,
w tym co najmniej jedna kabina ustępowa z umywalką przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej – w lokalizacji1); - medyczne laboratorium diagnostyczne wpisane do ewidencji prowadzonej przez krajową radę diagnostów laboratoryjnych – dostęp2);
- przyjmowanie do realizacji skierowania w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;
- wydawanie świadczeniobiorcy wyników badań wraz z wartościami referencyjnymi;
- przekazanie do systemu informacji medycznej, danych dotyczących dokumentacji medycznej, w zakresie wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem.
ZAWARCIE UMOWY O REALIZACJĘ PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Złożenie wniosku o zawarcie umowy
- W celu zawarcia umowy świadczeniodawca składa w oddziale Funduszu właściwym ze względu na miejsce udzielania świadczeń wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.
- Wzór wniosku określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ.
- Wniosek może być złożony w ciągu całego okresu trwania programu pilotażowego.
- Konieczne dokumenty
- W celu zawarcia umowy wymaga się dołączenia do wniosku następujących dokumentów:
- oświadczenia wnioskodawcy, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ;
- oświadczenia wnioskodawcy o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ;
- oświadczenia wnioskodawcy o spełnianiu wymagań, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 7 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ;
- wzoru podpisu i parafy, zgodnego z załącznikiem nr 8 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ;
- w przypadku wnioskodawców wykonujących działalność leczniczą w formie spółki cywilnej – kopii umowy spółki lub wyciągu z tej umowy zawierających postanowienia o zasadach reprezentacji spółki albo uchwałę wspólników spółki cywilnej w przedmiocie zasad reprezentacji spółki lub kopie pełnomocnictw udzielonych przez wspólników do prowadzenia spraw spółki wykraczających poza zwykłe czynności;
- kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie przez wnioskodawcę umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń w zakresie przedmiotu postępowania; świadczeniodawca może złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym oświadczenie w przedmiocie obowiązania do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
- kopii umowy z podwykonawcą lub z podwykonawcami (bez postanowień określających finansowanie) albo zobowiązanie podwykonawcy lub podwykonawców do jej zawarcia z wnioskodawcą, zawierające zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli w zakresie wynikającym z umowy zawartej z Funduszem, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej;
- w sytuacji, w której wnioskujący jest reprezentowany przez pełnomocnika – pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskującego, w szczególności do złożenia wniosku przez osobę lub osoby, których prawo do reprezentowania wnioskującego wynika z dokumentów złożonych wraz z wnioskiem.
- Wymienione dokumenty winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
- Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę albo osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy.
- Dyrektor oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w sytuacji, w której kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
- W przypadku wystąpienia braków formalnych w złożonej dokumentacji dyrektor oddziału Funduszu na obowiązek wezwania wnioskodawcy do ich usunięcia, wskazując termin dokonania tej czynności.
- W przypadku wezwania wnioskodawca jest zobowiązany do usunięcia braków we wniosku, w terminie określonym w wezwaniu.
- W celu zawarcia umowy wymaga się dołączenia do wniosku następujących dokumentów:
- Czynności sprawdzające
- Dyrektor OW NFZ ma prawo do przeprowadzenia czynności sprawdzających u wnioskodawcy w trakcie postępowania w sprawie zawarcia umowy w celu sprawdzenia informacji przedstawionych we wniosku.
- Czynności sprawdzające przeprowadza, po uprzednim powiadomieniu wnioskodawcy w jego obecności lub osoby przez niego upoważnionej, co najmniej dwóch upoważnionych członków powołanego przez dyrektora oddziału Funduszu („Zespół do oceny wniosków”).
- Osoby przeprowadzające czynności sprawdzające sporządzają protokół z tych czynności, potwierdzony przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną
- Pozytywna ocena wniosku
W przypadku pozytywnej oceny wniosku dyrektor OW NFZ ustala z wnioskodawcą kwotę zobowiązania na okres realizacji pilotażu i przesyła wnioskodawcy projekt umowy w celu jej podpisania albo informuje wnioskodawcę o możliwości zawarcia umowy w siedzibie oddziału Funduszu (§ 7 ust. 1 i 2 zarządzenia nr 109/2021/BPZ).
5. Negatywna ocena wniosku
W przypadku negatywnej oceny wniosku dyrektor oddziału Funduszu informuje wnioskodawcę o przyczynie odmowy zawarcia umowy (§ 7 ust. 4 zarządzenia nr 109/2021/BPZ).
6. Forma umowy
Umowa jest zawierana zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ. Odstępstwa od ww. wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu. Umowa obowiązuje od dnia, w którym została zawarta, jednak nie wcześniej niż od 1.07.2021 r. do 31.12.2021 r.
PODWYKONAWSTWO REALIZACJI ZAWARTEJ UMOWY
- Świadczenia mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w „Wykazie podwykonawców” albo wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania określone w przepisach w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.
- Umowa zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a podwykonawcą musi zawierać zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
WYKAZ ŚWIADCZEŃ UDZIELANYCH W RAMACH PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zwiera badanie biochemiczne, w tym:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- A1AT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utaj ona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
- Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera ww. badania poszerzone o PSA (badanie w kierunku raka prostaty):
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- A1AT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utaj ona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
- Pakiet badań diagnostycznych wspólny zawiera:
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
- ocena miarowości rytmu serca.
ROZLICZANIE PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego dokonuje Fundusz na podstawie danych o zrealizowanych badaniach diagnostycznych.
- Rozliczeniu podlega tylko świadczenie wykonane oraz sprawozdane do Systemu Informacji Medycznej.
- Świadczeniodawca wystawia i przekazuje, w terminie do 10 dnia następnego miesiąca, za miesiąc poprzedni, do właściwego oddziału Funduszu fakturę za wykonane i sprawozdane badania.
- Ceny jednostkowe badania diagnostycznego wykonywanego w programie pilotażowym „Profilaktyka 40 Plus”
Nazwa badania – jednostka rozliczeniowa | Cena jednostkowa badania diagnostycznego – jednostki rozliczeniowej |
morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym; | 8,65 zł |
płytki krwi; | 6,89 zł |
stężenie cholesterolu całkowitego; | 4,53 zł |
stężenie glukozy we krwi; | 4,53 zł |
poziom kreatyniny we krwi; | 5,09 zł |
badanie ogólne moczu; | 6,69 zł |
poziom kwasu moczowego we krwi; | 4,59 zł |
PSA (antygen swoisty dla stercza całkowity); | 26,25 zł |
kontrolny profil lipidowy; | 21,99 zł |
krew utajona w kale metoda immunochemiczna (iFOBT); | 15,10 zł |
A1AT, AspAT, GGTP; | 14,62 zł |
wykonanie procedur diagnostycznych wchodzących w skład pakietu badań diagnostycznych wspólnych, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia. | 10,93 zł |
OBOWIĄZEK POTWIERDZANIA PRAWA ŚWIADCZENIOBIORCÓW DO ŚWIADCZEŃ
- Przy udzielaniu świadczeń realizator programu pilotażowego obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 u.ś.o.z., prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Jeżeli realizatorem programu pilotażowego jest świadczeniodawca, który już udziela świadczeń na podstawie odrębnej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i nadal je kontynuuje, to nie musi występować o upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, ponieważ dotychczasowe upoważnienie zachowuje ważność.
- Natomiast jeżeli realizator programu pilotażowego nie ma upoważnienia, o którym mowa powyżej, obowiązany jest do uzyskania we właściwym OW NFZ upoważnienia do korzystania z usługi EWUŚ.
- W tym celu realizator programu pilotażowego składa w oddziale Funduszu wniosek w terminie trzech dni roboczych od dnia podpisania umowy.
- W przypadku niedopełnienia przez realizatora programu pilotażowego ww. obowiązku z przyczyn leżących po jego stronie Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 2 załącznika nr 4 do zarządzenia nr 109/2021/BPZ, stanowiącego wzór umowy (§ 10 ust. 6 zarządzenia nr 109/2021/BPZ).
WSKAŹNIKI REALIZACJI PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Pomiaru wskaźników realizacji programu pilotażowego dokonuje Fundusz przez ocenę gromadzonych danych w związku z zawarciem umowy, oraz jej rozliczeniem, a także gromadzeniem danych w systemie.
- Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego, są:
- liczba kobiet i mężczyzn objętych programem pilotażowym w stosunku do populacji osób uprawnionych do udziału w programie pilotażowym;
- liczba świadczeniodawców, którzy złożyli wniosek o zawarcie umowy na realizację programu pilotażowego, oraz liczba świadczeniodawców, którzy zostali realizatorami programu pilotażowego;
- liczba i kompletność wypełnionych ankiet;
- informacja o zrealizowanych badaniach diagnostycznych;
- wartość środków finansowych poniesionych lub sprawozdanych i rozliczonych w ramach programu pilotażowego w stosunku do środków finansowych planowanych na realizację programu pilotażowego
- Fundusz dokonuje oceny wyników programu pilotażowego przez sporządzenie analizy wskaźników tego programu i przekazuje tę ocenę ministrowi właściwemu do spraw zdrowia nie później niż w terminie do dnia 31 marca 2022 r.
MONITORING I SPOSÓB OCENY WYNIKÓW PROGRAMU PILOTAŻOWEGO „PROFILAKTYKA 40 PLUS”
- Fundusz zobowiązany jest do:
- monitorowania realizacji programu pilotażowego;
- dokonania oceny wyników programu pilotażowego przez sporządzenie analizy wskaźników tego programu;
- przekazania ww. oceny Ministrowi Zdrowia nie później niż w terminie do 31.03.2022 r.
- Świadczeniodawca jest zobowiązany do umieszczenia w widocznym miejscu informacji o:
- godzinach udzielania świadczenia w miejscu udzielania świadczeń;
- godzinach, w których pacjent może odebrać wyniki badań.
Objaśnienia:
1) Lokalizacja – budynek lub zespół budynków oznaczonych tym samym adresem albo oznaczonych innymi adresami, ale położonych obok siebie i tworzących funkcjonalną całość, w których jest zlokalizowane miejsce udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
2) Dostęp – zapewnienie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w innym miejscu udzielania świadczeń lub lokalizacji niż ta, w której świadczenia te są udzielane.
Źródła opracowania:
- Dorota Karkowska, Profilaktyka 40 plus – warunki udziału świadczeniodawcy i zasady finansowania, Komentarz praktyczny, LEX – Ochrona Zdrowia;
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
- zarządzenie nr 109/2021/BPZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie umów o realizację programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.